investiční mince a slitek
Zlato, do kterého se vyplatí investovat
Zdroj fotografie: shutterstock

Zlato je jedinečné, vzácné, mocné. Není proto divu, že umí sehrát zásadní roli ve vašem investičním plánu. Existuje mnoho důvodů, proč se vyplatí vložit své peníze právě do tohoto cenného kovu.

Zlato je aktivem s mnoha nepopiratelnými výhodami. Není sice určeno k rychlému a velkému zbohatnutí, přesto ve sbírce každého investora nachází své pevné místo jako bezpečný přístav v době krize.

Čtvrtina českých investorů ostatně přiznává, že v dnešní neklidné době investuje právě do zlata. A jak potvrzují nedávné průzkumy, zájem o tuto komoditu stále stoupá, a to napříč věkovými kategoriemi.

Jaké jsou největší výhody investice do zlata?

  • Chrání váš majetek před inflací.
  • Uchovává si svou hodnotu v době napětí na trhu, při živelních pohromách, během války a v dalších nestabilních situacích.
  • Zásoby zlata jsou omezené.
  • Jde o cenný kov, který uznávají všechny země světa.

Zlato, nebo stříbro?

Někteří střadatelé nicméně stojí před otázkou, zda se vyplatí investice spíše do zlata, nebo naopak do stříbra. Základní rozdíl mezi zlatem a stříbrem přitom představuje jeho cena, která je u zlata násobně vyšší.

V současnosti se cena jedné trojské unce zlata pohybuje mezi 1950-2020 USD (tedy zhruba 42000-44000 Kč), takže v přepočtu na jeden gram činí cena zlata přibližně 65 USD (resp. 1400 Kč). Pro srovnání – ceny stříbra se pohybují „pouze“ okolo 17 Kč/g.

Ceny stříbra také podléhají pohybům na světovém trhu, nicméně oproti jiným komoditám je stříbro konzervativnější. Také platí, že reálná cena stříbra zpravidla kopíruje spotřebitelskou inflaci, což má pozitivní vliv na to, že kupní síla investora zůstává zachována. Rozdílem, který však je třeba mít na paměti, je ale skutečnost, že oproti zlatu podléhají stříbrné mince a slitky DPH ve výši 21 %. U plátců DPH je ovšem možné DPH při koupi stříbra odnárokovat.

Stříbro ale v každém případě nabízí zajímavou variantu investice do cenných kovů a mnozí odborníci je považují za lépe zhodnotitelné než zlato. V budoucnu lze navíc předpokládat nárůst poptávky po stříbře, a to zejména s ohledem na jeho stále častější využívání v průmyslové výrobě, například u sofistikovaných moderních komunikačních technologií.

Zlaté mince a slitky

Mezi nejoblíbenější formu investičního zlata patří investiční zlaté slitky a mince. Zlaté slitky pocházejí ze světově uznávaných rafinérií a mincoven, jako jsou Argor Heraeus, Pamp či Münze Österreich. Zlaťáky nabízejí široký výběr zlatých slitků o hmotnosti od 1 g do 1000 g a rovněž slitky o váze jedné trojské unce 31,103 g.

Upozornění:

Tento článek není investičním doporučením ani radou, jedná se pouze o názor autora na současnou situaci na trzích. U investic je dobré mít vždy na paměti, že jejich historická výkonnost není ukazatelem ani zárukou výkonnosti v budoucnu. Hodnota investic může klesat i stoupat a návratnost investic není zaručena.

Investice do zlatých mincí představuje sázku na jeden z nejobchodovatelnějších artiklů na trhu. Jde o legální platidla, která se obchodují po celém světě. Mezi nejvyhledávanější mince na českém trhu se řadí mince Wiener Philharmoniker z mincovny Münze Österreich nebo Kangaroo z mincovny Perth.

Jak a kde nakoupit zlato

Investiční zlato a jeho podobu přesně definuje zákon č. 235/2004 Sb. Při jeho nákupu se proto vyplatí obezřetnost. Ne každé zlato, které byste bez rozmýšlení nakoupili, tak musí liteře zákona odpovídat, nemluvě o možných podvodných prodejcích.

Při nákupu zlata v podobě mincí a slitků proto raději oslovte prověřené firmy s potřebnými certifikáty, dohledatelnou prodejní minulostí a s dostupnými, a především ověřitelnými recenzemi. Prodávající firma by rovněž měla být schopna garantovat zpětný výkup zboží a nakupovat výhradně přímo od mincoven, a nikoli od prostředníků.

Na závěr ještě jedno doporučení. První nákup je vhodné absolvovat osobně na pobočce prodejce, kde si můžete nejspolehlivěji ověřit, zda vám jeho nabídka vyhovuje, nebo ne. A se zkušenými odborníky se budete moci poradit o tom, jak investiční trh se zlatem a stříbrem funguje.