Zlato, do kterého se vyplatí investovat
Zdroj fotografie: Zlaťáky

Zlato je jedinečné a vzácné. Může hrát zásadní roli ve vašem investičním plánu. Existuje mnoho důvodů, proč se vyplatí vložit do zlata své peníze.

Zlato je aktivum s mnoha nepopiratelnými výhodami. Není určeno k velkému zbohatnutí, ale má své místo ve sbírce každého investora jako bezpečný přístav v době krize.

Jaké jsou největší výhody investice do zlata?

  • Chrání před inflací.
  • Uchovává si svou hodnotu v době napětí na trhu, živelních pohromách, za války a v dalších nestabilních situacích.
  • Zlato je omezený artefakt.
  • Jde o kov, který uznávají všechny země světa.

Zlato nebo stříbro?

Někteří střadatelé stojí před otázkou, zda investovat do zlata nebo stříbra. I to je zajímavou investicí a mnozí odborníci jej považují za lépe zhodnotitelné než zlato. Oproti zlatu ale stříbrné mince a slitky podléhají DPH ve výši 21 %.

Zlaté mince a slitky

Mezi nejoblíbenější formu investičního zlata patří investiční zlaté slitky a mince. Zlaté slitky pochází ze světové uznávaných rafinérií a mincoven, například Argor Heraeus, Pamp či Münze Österreich. Zlaťáky nabízí zlaté slitky o hmotnosti od 1 g do 1000 g a rovněž slitky o váze jedné trojské unce 31,103 g.

Upozornění:

Tento článek není investičním doporučením ani radou, jedná se pouze o názor autora na současnou situaci na trzích. U investic je dobré mít vždy na paměti, že jejich historická výkonnost není ukazatelem ani zárukou výkonnosti v budoucnu. Hodnota investic může klesat i stoupat a návratnost investic není zaručena.

Investice do zlatých mincí je jedním z nejobchodovatelnějších artiklů u nás. Jde o legální platidla, která se obchodují po celém světě. Mezi top mince na českém trhu se řadí mince Wiener Philharmoniker z mincovny Münze Österreich nebo Kangaroo z mincovny Perth.

Jak a kde nakoupit zlato

Investiční zlato přesně definuje zákon č. 235/2004 Sb. Při nákupu mincí a slitků oslovte prověřené firmy s potřebnými certifikáty, prodejní minulostí a s dostupnými recenzemi. Prodávající firma by měla garantovat zpětný výkup a nakupovat výhradně přímo od mincoven, a ne od prostředníků.

Na závěr ještě jedno doporučení: první nákup je vhodné absolvovat na pobočce prodejce. Lépe zjistíte, zda vám jeho nabídka vyhovuje, nebo ne.