Vývoj investiční platiny
Vývoj investiční platiny, zdroj fotografie: Zlaťáky

Investice do drahých kovů představují oblíbenou a stabilní investiční příležitost. Mezi lidmi vede tradiční zlato a stříbro. V závěsu za nimi je platina, palladium a méně známé rhodium. Zaujala vás možnost investování do zmíněných komodit?

Platina, palladium i rhodium patří mezi vzácné kovy a mají vysoký investiční potenciál. Využívají se především v průmyslu. Na trhu jsou k zakoupení ve formě slitků a mincí ze světoznámých rafinérií a mincoven. Protože odpovídají londýnskému standardu Good Delivery, akceptují je všechny světové trhy.

Investiční platina

Platina se řadí k nejvzácnějším kovům na světě a podobně jako zlato je považována za bezpečnou investici a skvělou součást portfolia. Využívá se především v průmyslu a její cenu ovlivňuje jeho poptávka. Do budoucna by ovšem platina mohla mít mnohem vyšší cenu, jelikož jsou její zdroje podstatně omezené a ročně se vytěží asi 200 tun.

Na jednu unci platiny je nutné vytěžit přibližně 10 tun rudy. Ta se dále 5 měsíců zpracovává. Slitky a mince mají ryzost 99,95 % a vyrábí se o hmotnosti 1 oz a dalších velikostech.

V porovnání se zlatem je náchylnější k cenovým výkyvům kvůli nižší likviditě, určitému nedostatku a vazbám na průmysl. Nabízí méně možností obchodování. Na druhou stranu jde o nenahraditelný průmyslový kov. Pokud chcete investici do platiny zkusit, ideální je nákup platinových investičních slitků či mincí přes e-shop.

Platinová investiční mince Wiener Philharmoniker 1 Oz, zdroj fotografie: Zlaťáky

Investiční palladium

Dalším v řadě vzácných investičních kovů je palladium, které je svými vlastnostmi jedinečné a nenahraditelné v průmyslu, zejména automobilovém. Mimo to se používá ve stomatologii, medicíně, chemii, klenotnictví a při čištění podzemních vod. Stejně jako u platiny, i zásoby palladia jsou omezené a ročně se těží asi 200 tun kovu. Uvádí se, že je až 30x vzácnější než zlato.

Pro investory jde o zajímavou příležitost. V roce 2022 dosáhla cena palladia hranice 3000 USD za trojskou unci vlivem válečného konfliktu Ukrajiny s Ruskem. Může za to především fakt, že v Rusku se těží přes 40 % světové produkce.

Do obchodování s palladiem se můžete zapojit různými způsoby. Nejpřímější je nákup fyzického kovu formou mincí nebo slitků, které lze zakoupit v různých hmotnostech. Vybírejte důvěryhodného prodejce, který zároveň garantuje zpětný odkup.

10 x 1g Argor Heraeus SA Švýcarsko Multicard Investiční palladium slitky, zdroj fotografie: Zlaťáky

Investiční rhodium

Rhodium je drahý kov stříbřitě bílé barvy a těží se jako vedlejší produkt při rafinaci palladia a platiny. Je mimořádné chemicky odolné a rozpouští se jen v lučavce královské, což je směs koncentrované kyseliny dusičné a kyseliny chlorovodíkové. I když není mezi investory tolik známé a oblíbené, za zmínku určitě stojí. Ročně se ho vytěží pouze asi 28 tun a z pětice drahých kovů je jeho cena nejvyšší. Například v roce 2008 stála trojská unce 10 tisíc dolarů, což bylo přibližně 10x víc než zlato.

Hodnota rhodia hodně kolísá. V letech 2012 až 2016 se držela kolem 1000 USD za unci. Od roku 2017 do roku 2018 vzrostla cena na takřka 2500 USD za unci a na konci roku 2019 to bylo přes 5000 USD za unci. Na začátku roku 2021 byl prudký cenový skok na 21 900 USD za unci. V současnosti se cena pohybuje na úrovni cca 13 000 USD za unci.

Vývoj tedy jasně ukazuje, že jde o investici poměrně divokou a není určena začátečníkům a těm, kteří chtějí jistější investice. Lidé, kteří teprve začínají s investováním do drahých kovů by se měli zaměřit nejdříve na stabilnější kovy, jako je investiční zlato a stříbro. Ostřílenější obchodníci nebo ti, kdo se nebojí jít do rizika, by měli rhodium zvážit jako vhodné rozšíření svého portfolia.