Vývoj cen zlata, zdroj fotografie: ShutterStock

Investiční zlato láká investory na celém světě. Je cenné, drží si hodnotu a možností nákupu existuje dost. Není určeno pro rychlé zbohatnutí, jak si řada lidí myslí, ale k ochraně vložených finančních prostředků v dobách krize, třeba právě v té aktuální. Jaké faktory ovlivňují cenu investičního zlata a kdy se vyplatí nakupovat?

Oficiální cena zlata se neustále mění a materiálová hodnota vašich zlatých slitků a mincí, nebo jakýchkoli šperků, které vlastníte, kolísá. I přes tyto aspekty jde o bezpečný způsob ochrany úspor před inflací a jako bonus je zlato osvobozeno od DPH. 

Jak se určuje cena zlata?

Obchodníci, kteří se zabývají prodejem mincí či slitků, je prodávají za spotovou cenu plus prémium nebo za budoucí London fix plus prémium. Slovo prémium zde představuje nutné náklady od platby za dopravu, pojištění, výrobu mincí a slitků až po marži. Konečnou nákupní cenu výrazným způsobem ovlivňuje kurz měny, ve které nakupujete, vůči USD.

  • London Fix je cena, která se vyhlašuje dvakrát denně v pracovních dnech podle tzv. tvůrců trhu. Jde o Scotia-Mocatta, Barclays Capital, Deutsche Bank, HSBC a Société Générale. Cena zlata za unci o hmotnosti 31,103496 g se stanovuje v amerických dolarech, britských librách a v eurech.
  • Spotová cena zlata je ta, která aktuálně platí na světových komoditních burzách. Neustále se mění a její výši ovlivňuje aktuální poptávka a nabídka po zlatě. Čím větší je zájem o zlato, tím větší je cena.

Až se vydáte k obchodníkovi se zlatou nakoupit zlato, nejčastěji ve formě mince či slitku, nebuďte překvapeni, že jeho cena bude vyšší než cena zlata v grafu na internetu. Prodejce musí účtovat také marži, výrobní náklad, náklady na distribuci a další položky, což obsahuje již zmíněné prémium. Měli byste naopak zbystřit, když cena jedné unce zlata je nižší než spotová cena.

Faktory ovlivňující cenu zlata

Cenu zlata ovlivňuje oficiální globální dluh, oficiální dluh USA a válka, včetně té měnové. Dalšími faktory jsou FED a jeho ovlivňování úrokových sazeb, ceny ropy a dalších komodit, nesplatitelný dluh vůči Řecku, Itálii, Chicagu a dalších zemích, americký akciový trh a jeho výkyvy, a také čínský akciový trh, který už se jednou zhroutil.

Vývoj ceny zlata

Graf vývoje zlata, zdroj fotografie: Zlaťáky

Za kolik se vykupuje zlato?

Určitě vás zajímá také výkup zlata. V tomto ohledu je vhodné ohlídat si zejména to, aby obchodník nabízel zpětný odkup svého zboží. Máte pak jistého kupce. Zlaťáky.cz mají výkupní cenu uvedenou v detailech produktu. Pokud tam není, informujte se telefonicky. Za 1 g zlata můžete dostat minimálně 1227 Kč. Za 1 kg už více než 1000 000 Kč a více. Orientační tabulku s cenami zlata najdete také na stránkách e-shopu.

Cena zlata se udává za gram nebo za jednu trojskou unci. Cenu za jeden gram si spočítáte sami tak, že vydělíte cenu jedné unce číslem 31,1. Investiční zlato se obchoduje hlavně jako zlaté slitky a mince s číslem, certifikátem a vysokou ryzostí kovu. Ceny mincí a slitků jsou různé a mohou se vyšplhat klidně na desítky tisíc.

Nákupu investičního zlata se nemusíte bát ani v této těžké době. V budoucnu se vám investice vrátí a stále jde o likvidní prostředek, s kterým můžete fungovat po celém světě.